Individuali veikla pagal pažymą: auklėms

Kaip išsiimti individualios veiklos pažymą?

Individuali veikla pagal pažymą – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad esate įregistravęs vykdomą veiklą savo gyvenamosios vietos VMI ir galite verstis pažymoje nurodyta veikla.

Gauti individualios veiklos pažymą yra visiškai paprasta ir užtrunka vos kelias minutes, o geriausia yra tai, kad imtis individualios veiklos galima jau nuo teisingai užpildyto prašymo pateikimo dienos. Be to, individualios veiklos pažymėjimas išduodamas neterminuotam laikui, taigi nereikia jo nuolat pratęsti. Prašymą galima pateikti elektroniniu būdu prisijungus prie Mano VMI, paštu ar fiziškai nuvykus į VMI skyrių. Išsamią informaciją, kaip išsiimti individualią veiklą pagal pažymą internetu galite rasti čia: http://1424.lt/1uzsisakytipazyma.pdf arba https://www.cflow.lt/individualios-veiklos-pazyma-internetu. Registruojant individualią veiklą internetu, tuomet reikės tik identifikuoti save per savo internetinę bankininkystę arba galėsite naudoti el. parašą.

Detalią VMI informaciją dėl individualios veiklos įregistravimo, išregistravimo ar duomenų keitimo mokesčių mokėtojų registre galite rasti čia.

Registruojant auklės veiklą, pasirinkite rūšį: 97.00. Namų ūkių, samdančių namų ūkio personalą, veikla.

Kokius mokesčius turite sumokėti?

1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM) tarifas.

  1. Nuo individualios veiklos pajamų mokėtino pajamų mokesčio dydis nustatomas iš metinėms apmokestinamosioms pajamoms pritaikius 15 proc. pajamų mokesčio tarifą gautos sumos atėmus pajamų mokesčio kredito sumą. Tad galutinis mokestis, priklausomai nuo jūsų pajamų, yra nuo 5% iki 15%.
    Spauskite čia ir pasiskaičiuokite jums taikomą galutinį mokestį.

2. Mokesčiai Sodrai: PSD (Privalomojo sveikatos draudimo) ir VSD (Valstybinio socialinio draudimo) įmokos.

  • Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarifas – 6,98 proc. Jis skaičiuojamos nuo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, t.y. nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų) sumos. Individualią veiklą vykdantys asmenys kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio paskutinės dienos turi sumokėti 6,98 proc. dydžio PSD įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos. MMA 2019 m. yra 555 Eur, taigi PSD įmokos dydis yra 38,74 Eur (555 Eur x 6,98 proc.).
    Pasibaigus kalendoriniams metams, asmenys, vykdantys individualią veiklą, turi perskaičiuoti už praėjusius kalendorinius metus mokėtinas PSD įmokas. Sumokėtų ir mokėtinų PSD įmokų sumų skirtumas turi būti sumokėtas iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos (t.y. kiekvienų metų gegužės 1 d.). Daugiau informacijos – Sodros tinklalapyje.
  • Valstybinio socialinio draudimo (VSD) tarifas (pensijų, ligos, motinystės draudimu) – nuo 90% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus VSD ir PSD įmokų):

12,52 proc. (jei nekaupiate pensijai papildomai)

14,62 proc. (jeigu dalyvauja pensijų kaupime ir moka 2,1 proc. įmokas)

15,52 proc. (jeigu dalyvauja pensijų kaupime ir moka 3 proc. įmokas)

Nors mokesčiai Sodrai gali pasirodyti dideli, tačiau neapsigaukite ir pamėginkite pasinaudoti individualios veiklos skaičiuokle: https://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/individualios_veiklos_skaiciuokle

Individualios veiklos skaičiuoklė jums parodys tikslesnius mokesčius, kuriuos turėsite sumokėti. Įveskite savo planuojamas metų pajamas ir galėsite geriau įsivertinti, kokią sumą turėsite sumokėti Sodrai.

Daugiau informacijos galite rasti čia.

3. Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas – 21% jeigu uždirbate daugiau nei 45 000 eur. per metus.

Tačiau, atkreipkite dėmesį, jog neuždirbant daugiau nei 45 000 eur. per metus, šis apmokestinimas nėra taikomas t.y. Lietuvos Respublikos apmokestinamasis asmuo neprivalo pateikti prašymo įregistruoti jį PVM mokėtoju, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) neviršijo 45 000 eurų. Visa informaciją apie PVM galite rasti čia.

Individuali veikla pagal pažymą – privalumai

  • Galimybė dirbti legaliai ir mokėti mokesčius. Niekada negali žinoti, ar šeima, kuri prašo jūsų pagalbos prižiūrėti jūsų vaikus, nėra iš Darbo saugos inspekcijos ar VMI, imituojantis paslaugos užsakymą ir viską filmuojantis. Individuali veikla suteiks jums saugumo jausmą bei atvers nemažai naujų galimybių. Legalus darbas turi savų pliusų.
  • Maži mokesčiai. Mokamas tik 5-15% GPM, o kai kuriais atvejais – tik 5% (ne laisvosios profesijos) nuo nuo tam tikros jūsų apmokestinamų pajamų sumos (kaip minėta straipsnio pradžioje, pasiskaičiuoti galite čia). Kiti mokesčiai yra SODROS – 38,74€ fiksuotas PSD mokestis mokamas kas mėnesį ir VSD mokestis (12,52-15,52%) nuo 90% nuo jūsų pajamų. SODROS mokesčiai yra ta garantija, kad susirgus jums nebus pateikta kosminė sąskaita už gydymo paslaugas iš Ligonių kasų. Pasitikrinti ar esate draustas, galite Valstybinių Ligonių kasų portale.
  • Mokesčius mokėti reikia tik kitais finansiniais metais. Pajamas gauni dabar, o mokesčiai – vėliau. Kai kovo mėnesį yra suformuojamos preliminarios privačių asmenų pajamų deklaracijos, reikia susiskaičiuoti viską ir pasižiūrėti, kiek mokesčių SODRAI dar reikia sumokėti. Jei dalis pajamų buvo išleistos paskolai, draudimui, dalis GPM yra grąžinama, tad gali būti atvejų, kad mokėti net nereikia. 15% mokestį susimokėti reikia iki gegužės 1 dienos. Išimtis tik su PSD mokesčiu, jis mokamas kiekvieną mėnesį, o kitais finansiniais metais tiesiog perskaičiuojama ar reikia sumokėti papildomai (jei pajamos viršijo 12 MMA).
  • Supaprastinta buhalterija. Paprasčiausiai registruoji, kiek sąskaitų esi išrašęs ir kokioms sumoms specialiame žurnale, dar vadinamu pajamų – išlaidų žurnalas. Ten paskaičiuojami mokesčiai, tad visada žinai, kiek reikės sumokėti kiekvienais metais. Sąskaitas gražiai susitvarkai kompiuteryje, todėl paskui labai paprasta viską sukontroliuoti.
  • Galimybė verstis keliomis veiklomis. Galima verstis keliomis veiklomis iš karto. Jas tereikia įregistruoti VMI. Mokesčių nuo to nepadaugės.

Svarbūs dokumentai:

Daugiau informacijos apie individualią veiklą galite rasti VMI tinklalapyje.

VMI informaciją dėl individualios veiklos įregistravimo, išregistravimo ar duomenų keitimo mokesčių mokėtojų registre galite rasti čia.

Norėdami susipažinti plačiau su auklės darbo galimybėmis, skaitykite čia.

Įsidarbinti aukle